Bülent Şakrak’ın kaleme aldığı bu tek perdelik oyunla izleyicileri kadın-erkek ilişkilerine dair eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Gösterildiği bütün salonlarda büyük bir ilgi gören bu keyifli oyuna Danimarka’nın farklı şehirlerinden gelen yaklaşık 320 dolayında sanatsever takip etti.

Ayrıca oyundan önce, Danimarka’nın sevilen müzisyenlerinden biri olan Orhan Özgür Turan ve grubu “Özgür” kısa bir müzik dinletisi sundu ve büyük beğeni ve alkış aldı.

Programın akışı TSED Genel Sekreteri Fazıl Küçük Koç tarafından sunulduktan sonra, oyunun Danimarka hikayesi TSED yönetim kurulu üyesi Uğur Eray tarafından kısa bir özetle anlatıldı.

Daha sonra Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak Ev ortamını en doğal halini yansıtan dekor eşliğinde evli bir çiftin kadın erkek ilişkilerini, romantik ve komiklik hallerini, sahnede gerçekten pişen makarna eşliğinde seyirciyle buluşturdular.

Yaklaşık 1,5 saat boyunca seyirci hem güldü hem de duygusal anlar yaşadı. Özellikle karı kocanın birbirinin yerine geçtiği ve taklitler yaptıkları sahneler salonda kahkaha tufanı kopardı.

Oyunun bitimiyle seyirciyi selamlayan sanatçı çifti konuklar dakikalarca ayakta alkışladı.

Daha sonra Ceyda Düvenci’nin yazdığı çocuk kitapları ve ajandaların satışı yapıldı.

Salon dışında uzun kuyruk oluşturan seyirciler hem ajandalarını imzalatma fırsatı buldu hem de oyuncu çiftle fotoğraf çektirdi.

Oyun değerlendirme:

Hanım&Efendinin tiyatro oyununun Danimarka Hikayesi uzun bir yol hikayesi aslında.

Biz bu hikâyeyi 1,5 senede yazabildik, bir türlü tiyatro için uygun koşulları karşılıklı olarak yakalayamadık.

Kısmet bugüneymiş…

Bu yola çıkarken açıkçası beklentilerimiz büyük değildi. Uzun zamandır Aarhus şehrinde tiyatro yapılmıyordu. İnsanların böyle bir sanat etkinliğine verecekleri tepkiyi açıkçası bizde merak ediyorduk. Bu oyunla beraber bunu test etme imkanımızda oldu.

Bu kadar olumlu tepkiler ve çoskulu bir seyirci kitlesi ile salonu dolu görmek bizi memnun etti.

Salonu dolduran tüm seyircilere, sanatı ve sanatçılarımızı destekledikleri için teşekkür ediyoruz.

Tüm salonu dolu görmek bizleri çok heyecanlandırdı, anlaşılıyor ki bundan sonraki süreçte farklı sanat etkinlikleri, bizim hedeflerimiz arasında olmalı, biz bu mesajı aldık, TSED’in gereğini yapacağından Danimarka’daki sanatseverlerin kuşkusu olmasın.

Ayrıca aynı oyun 14 Mart Cumartesi saat 18.00’de Kopenhag yakınlarındaki İshöj Kulturium Musikteater’de gerçekleşecek. Bütün sanatseverleri bu keyifli oyuna bekliyoruz.

Ugur Eray

CHP Danimarka Birliği YK üyesi , Eğitim Destek Dayanışma Sorumlusu