Doğup büyüdüğü İzmir’de demircilikle uğraştıktan sonra 1980’lerin sonunda adım attığı Danimarka’da da bu mesleğini sürdüren Erden Tekeli, sektör değiştirerek restoran işletmeciliğine adım attı.

Tekeli, demirci atölyesi olarak kullandığı ve kendi imal ettiği bisikletleri pazarladığı atölyesini uzun uğraşların ardından, Akdeniz ve Ege mutfağı ağırlıklı yöresel ev yemeklerinden çeşitli lezzetlerin sunulduğu Smyrna adlı restorana çevirdi.

Latincede İzmir anlamına gelen Smyrna’da, yöresel lezzetler sarma, dolma ile böreğin yanı sıra, döner, köfte ve kuzu etinden yapılmış çöp şiş de tatmak mümkün.

Demircilikten yorulduğu için yemek sektörüne adım adan Tekeli, yeni mekânında emekliliğinin tadını çıkarıyor.

Tekeli, bütçe dostu bir restoran olarak faaliyete geçirdiği Smyrna hakkında İskandinavya TV’nin sorularını yanıtladı.

Soru: Erden Tekeli biz seni demirci olarak tanıdık. Neden böyle bir girişim yapmaya ihtiyaç duydun?

Erden Tekeli: Aslında ihtiyaç duymadım ama ben yaptığım işten yoruldum. Yavaş yavaş o işi durdurma hesapları yaptım. Çünkü çok ağır bir işti. Daha kolay kontrol ve takip edebileceğim hafif bir iş yapmak istedim. Bir de ben sürekli esnafla çalıştığım için hep alışılagelmiş konseptleri kullandıklarını gördüm. Biraz daha zor, işçilikli, kaliteli bir dükkân yapma hedefimiz vardı. Bu yüzden zor da olsa bu ev yapımı yemekleri tanıtalım dedim. Hem Akdeniz hem de Ege yemeklerini burada daha yaygın bir hale getirmek, insanlara tanıtmak için böyle bir karar verdim. Çok da zevkli bir iş. Hoşuma giderek yapıyorum. Geldiğim yöreye ait konseptler bunlar. O yüzden böyle bir şeye karar verdim. Nereye varacağını göreceğiz. Umarım güzel şeyler olacak.

Soru: Aslında yemek sektörüne yabancı değilsin. Zamanında Kervan diye bir mekânın işletmesini yapmıştın.

Erden Tekeli: Evet, Danimarka’ya ilk geldiğim yıllarda böyle bir konsept denedim. Orada şarküteri, meze dükkânı şeklinde karışık bir konsept yapmıştım. Hem manav hem çiçekçi hem de mezeci şeklindeydi. Orada da çok güzel bir sükse yapmıştım. Onun da deneyimi ve güvencesiyle bu konseptin tutacağına karar verdim. Böyle bir konsepti burada tekrar denemeyi düşündüm. Henüz bir ay olmasına rağmen çok güzel tepkiler alıyoruz. Umarım daha da iyi olacak.

Soru: Yeni açılan birçok yerde aynı şeyleri görüyoruz. Burayı diğer yerlerden ayıran özellikleri neler?

Erden Tekeli: Bizim buradaki yaptığımız yemeklerin hepsi el yapımı. Burada iki tane bayan arkadaş çalışıyor. İkisi de ev hanımı. Evlerinde yaptıkları yemekleri buraya yansıtıyorlar. Burada yemek yiyen insanlar sanki kendi evlerinde yiyormuş gibi zevkle yiyorlar. Sıcak, taze, tamamı elden geçen ürünler. Burada mutfakta yapılıyor. Müşterilerimizin kritiklerini de değerlendiriyoruz. Şimdilik her şey iyi gidiyor, daha da iyi gideceğine inanıyorum.

BÖYLE BİR KONSEPTİ BİR ARADA BULMAK ZOR

Soru: Menüden birkaç şey sayabilir misiniz? Dışarıda bulamayıp burada bulabileceğimiz neler var?

Erden Tekeli: Mesela burada Ege yöresinin lezzeti piyaz var. Yunan salataları, ezmeler, cacık, patlıcan ezmesi, şiş, dönerin farklı versiyonları var. Başka bir yerde böyle bir konsepti insanların bir arada bulabileceğini sanmıyorum. İddiamız biraz da bu yüzden.

Soru: Şiş demişken, burada Türkiye’de tanıdığımız Çöp Şiş var. Bunu farklı yerlerde bulamıyoruz.

Erden Tekeli: Evet bizim burada çok iyi bir teslimatçımız var. Onlar yaşlanmamış kuzuların boynundan çıkarılan etlerle yapılan çöp şişler. Çok lezzetliler ve yağ oranları çok iyi. Tamamen Türkiye’deki tatları burada yakaladık. Köftede de aynı şekilde iddialıyız. Izgara köftesi yapıyoruz. Yanındaki diğer ürünler de yine yöresel tatlardan oluşuyor. Buradaki ev hanımları bu yemekleri yaptığı için tatları çok daha güzel oluyor. Müşterilerimizden gelen kritikler de gayet güzel.

MÜŞTERİLER İSTEDİĞİ LEZZETİ DENEYEBİLİR

Soru: Kopenhag’ın Valby Semtinde yeriniz. Dışarıya da servisiniz var mı?

Erden Tekeli: Biz sıcak bir konsept sağlayıp müşteriyle karşı karşıya gelmek istiyoruz ama dağıtım firmasıyla bir anlaşma yaptık. Önümüzdeki aydan itibaren evlere servise başlayacağız.

Soru: Buraya gelip lezzetlerinizi tatmak isteyenler için neler önerirsiniz?

Erden Tekeli: Burası çok rahat bir dükkân. Rahatlıkla gelebilirler. İstedikleri her şeyi ücretsiz bir şekilde tadıp kritik yapabilirler. Deneme yapabilirler. Satın almak zorunda değiller. Menüleri de istedikleri gibi karıştırma imkânı veriyoruz. Burada belli bir numaraya bağlı değiller. Arzu ettikleri her şeyi istedikleri gibi alabilirler.

Soru: Teşekkürler, son olarak neler eklemek istersiniz?

Erden Tekeli: Burası iyi niyetlerle başlattığımız bir yer. Umarım güzel sükse yapacak ve insanlar ağız tatlarına göre lezzetleri burada bulacaklar. Umarım gelecek zamanlarda bunu göreceğiz.

Smyrna Middelhavsmad & Delikatesser

Adres: Retortvej 64, 2500 Valby

Tlf. (+45) 51 62 35 35

Facebook: https://www.facebook.com/smyrna.dk/

[Sponsorlu Haber]