Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastalığı bulunan 2 yaşındaki Asel Dinç için Danimarka’daki akrabaları yardım kampanyası başlattı.

Türkiye’de Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı Pınarbaşı kasabasında yaşayan SMA Tip 1 hastası 2 yaşındaki Asel Dinç’in 2 milyon 132 bin Euro’yu (yaklaşık 16 milyon Danimarka kronu) bulan tedavi masraflarının karşılanabilmesi amacıyla Danimarka’daki hemşehrileri tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

Konuya ilişkin İskandinavya Gazete’ye açıklamalarda bulunan Danimarka’da yaşayan Pınarbaşılı Fırat Topal, Asel’in ikiz kız kardeşinin 7 aylıkken aynı hastalıktan vefat ettiğini, hastalığın 2 yaşındaki Asel’de de 3 aylıkken baş gösterdiğini söyledi.

Asel’in şimdiye kadar bu ölümcül hastalıkla savaştığını ancak yaşayabilmesi için gen tedavisini tamamlayan Zolgensma ilacıyla tedavi olması gerektiğini belirten Topal, Zolgensma’nın dünyanın en pahalı ilaçları arasında yer aldığını aktardı.

Topal, SMA hastalığından dolayı Asel’in hareket etmekte ve nefes almakta zorlandığını belirtti.

Tedavi Macaristan’da

Topal, Türkiye’de SMA hastalarının tedavisinin mümkün olmadığını ve devletin SMA hastalarının masraflarını karşılamadığını, bu nedenle Asel’in iyileşebilmesi için gerekli olan Zolgensma tedavisinin Macaristan ya da ABD’de yapıldığını vurguladı.

Ailenin tedavi için Macaristan’ı tercih ettiğini kaydeden Topal, tedavi maliyetlerinin yaklaşık 2,3 milyon Euro (17 milyon Danimarka kronu) olduğunu ailenin bu maliyeti karşılayacak imkanı olmadığını bu yüzden Türkiye’nin yanı sıra Danimarka’da da yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Asel için düzenlenen bağış kampanyasına katılmak isteyenlerin direkt olarak Türkiye’de Asel Dinç adına açılan hesaplara para aktarabileceklerini belirten Topal, isteyenlerin Danimarka’daki MobilePay telefon numarasına da para gönderebileceğini, kendilerinin toplanan bağışı Asel’in hesabına göndereceğinin altını çizdi.

Asel için gerekli olan paranın yaklaşık 10’da birinin toplandığını kaydeden Topal, Asel bebeğin yaşayabilmesi için hayırseverlerden destek beklediklerini vurguladı.

Asel Dinç için hesap numaraları:

Alıcı: Asel Dinç

Adres: Pınarbaşı Beldesi, Fatih Mh. Yediahır cd. No: 14 Sivaslı / Uşak

Banka: İş Bankası

Swift(BIC) Kodu: ISBKTRISXXX

TL Hesabı – IBAN: TR21 0006 4000 0013 7400 2470 00

EUR Hesabı – IBAN: TR 23 0006 4000 0023 7400 1098 01

USD Hesabı – IBAN: TR 07 0006 4000 0023 7400 1097 98

İletişim Telefonu: +90 530 545 17 15

Paypal ve Gofundme için aracılığıyla bağış yapmak için:

https://taplink.cc/asele_nefes

Sosyal medya hesapları:

https://www.instagram.com/asele_nefes/

https://www.instagram.com/aselinsesi/