(Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Danimarka’da 30 yıldır dışında kalınan Avrupa Birliği (AB) ortak savunma politikasına katılıma ilişkin düzenlenen referandumda “evet” kazandı.

Referandumda, yaklaşık 4.2 milyonluk seçmenden 2.7 milyonu oy kullanırken, sandıkların kapanmasının ardından yapılan oy sayımında yüzde 67 “evet” yüzde 33 ise “hayır” oyu çıktı.

Bu sonuçla birlikte Danimarka’nın, AB ortak savunma politikasına katılımı halk tarafından büyük destek görmüş oldu.

– Frederiksen: “Önemli bir mesaj”

Sonuçların kesinleşmesinin ardından Danimarka Parlamentosu’nda Sosyal Demokrat Parti’nin düzenlediği etkinlikte konuşan Başbakan Mette Frederiksen, “Kıtamızda yeniden savaş olduğunda tarafsız kalınamaz. Danimarka bu gece Putin’e ve müttefiklerimize çok ama çok önemli bir mesaj gönderdi.” dedi.

Frederiksen, diğer AB üyesi ülke yöneticilerinin kısa mesaj (SMS) yoluyla kendisini kutladığını da söyledi.

– 30 yıl sonra gelen “evet”

Danimarka hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası, 1 Haziran’da AB ortak savunma politikasına katılmak için referandum yapılması kararı almıştı.

AB’ye 1973’ten beri üye olan Danimarka, 1992 yılında Maastricht Anlaşması’nı halk oylamasına götürmüştü. Oylamada, anlaşmaya “ret” kararı çıkmasıyla, AB üyesi ülkelerle Danimarka arasında özel bir anlaşma imzalanmıştı.

Bu anlaşmaya göre, Danimarka, savunma, para birimi, AB vatandaşlığı ve AB adalet sistemi konusunda kendi politikalarını izleme hakkı kazanmış, diğer konularda ise AB kurallarına tabi olma kararı almıştı.