Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle İskandinavya’da ilk ölüm vakası İsveç’te görüldü.

İsveç Halk Dairesi, ülkede tespit edilen koronavirüs vaka sayısının 486’ta çıktığını ve ilk kez bir kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Vaka sayıları ayrıca, Danimarka’da 514’e, Norveç’te 489’a, Finlandiya’da 63’e ve İzlanda’da 81’e yükseldi.

Önlemler de artıyor

Norveç devlet televizyonu NRK, Norveç’in halen devam eden ve ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka, İsveç ve Norveç’ten 14 bin askerin katıldığı “Troms” NATO tatbikatına ev sahipliği yapmak istemediğini duyurdu.

Tatbikata katılan bir askerde koronavirüs tespit edilmesi üzerine, 850 kişinin karantinaya alındığı da kaydedildi.

Danimarka’da Başbakan Mette Frederiksen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısının 514’e çıktığını belirtti. Frederiksen’in Cuma gününden itibaren ülkedeki eğitim kurumlarının 14 gün boyunca kapatıldığını, kritik görevlerde olmayan kamu çalışanlarının evlerine gönderildiğini ve özel sektör yetkililerinden de evden çalışabilecek olanları evlerine göndermesini istedi.

Başbakanın açıklamalarının ardından panikle süpermarketlere akın eden Danimarkalılar gıda, temizlik ve tuvalet kağıdı raflarını boşalttı.

İsveç’te de virüse karşı önlemler arttırıldı. İsveç hükümeti, 500 kişiden fazla katılılımlı programları yasakladı. Yasağa uymayanlar 6 aya kadar hapisle cezalandırılabilecek.