Danimarka yeni tip koronavirüs (covid-19) nedeniyle gelir kaybı yaşayan şirketlerin çalışanlarını işten çıkartmaması için ekonomik yardım paketi ile özel sektöre destek olacak.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Başbakanlık Basın Merkezi Aynalı Salon’da (Spejlsalen) yaptığı basın toplantısında, yeni tip koronavirüs nedeniyle işlerini kaybetme tehlikesi yaşayan özel sektör çalışanlarının maaşlarının yüzde 75’ine kadarını devletin ödeyeceğini açıkladı.

Frederiksen, işten çıkarılma tehlikesi yaşayanların maaşlarının geri kalan en az yüzde 25’lik kısmının ise işveren tarafından karşılanacağını belirtti.

Ekonomik yardım paketi işçisinin yüzde 30’unu ya da en az 50 çalışanını işten çıkartma tehlikesi yaşayan şirketler için geçerli olacak.

Şirketler, yardım aldıkları sürece ekonomik nedenlerle işçi çıkartmama yönünde taahhütte bulunacak. Çalışanlar ise 5 gün boyunca ücretli ya da ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalacak.

Paketinin geriye dönük işleyeceği ve 9 Mart’tan itibaren geçerli olacağı, 9 Haziran’a kadar yürürlükte kalacağı kaydedildi.