Danimarka Maliye Bakanı Nikolai Wammen, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle zor durumda kalan iş dünyasına yönelik 107 milyar kronluk ekonomik yardım paketi açıkladı.

Wammen, Danimarka Parlamentosu Folketing’de temsil edilen partilerin liderleri ile birlikte yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkisiyle nasıl mücadele edileceği konusunda Maliye Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Kovid-19 nedeniyle zor günler geçiren Danimarka ekonomisinin 40 milyarı doğrudan, 67 milyarı da devlet garantileri ve krediler olmak üzere, 107 milyar kronla destekleneceği açıklandı.

Ekonomik destek paketi, işverenler, çalışanlar, işsizler ve öğrencileri kapsayacak ve 9 Mart ila 9 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak.

Ekonomik destek paketinden satır başları:

  • Hükümetin açıkladığı yasaklara göre, Kovid-19 nedeniyle yasak kapsamına giren ve işyerini kapatmak zorunda kalan işverenlerin sabit giderlerine yüzde 100 ekonomik destek sağlanacak. Sabit giderler olarak işyeri kirası, faiz giderleri, sözleşmeyle sabit ancak fesih imkânı olmayan uzun dönem kiralamalar da yer alıyor. 9 Mart ve 9 Haziran tarihleri arasında işyerini kapatmak zorunda kalan ya da faaliyetini durdurmak zorunda kalan bir şirket en fazla 60 milyon kron destek alabilecek.
  • Faaliyetine devam eden ancak Kovid-19 nedeniyle cirosu düşen ve çalışanını işten çıkartmak zorunda kalan işyerlerine, elamanını işten çıkartmaması için ‘Maaş Desteği’ sağlanacak. Bir çalışan, ‘Maaş Desteği’ paketinden sabit maaşlı çalışan ise en fazla 23 bin kron, saat ücreti ile çalışan ise en fazla 26 bin kron destek alabilecek.
  • Küçük ve Orta Büyüklükteki (KOBİ) şirkete/esnafa da ayda 23 bin krona kadar maaş desteği sağlanacak. Maaş desteğinden yararlanacak küçük esnafın, şirketin en az yüzde 25’sine ortak olması ve şirketin/işyerinin en fazla 10 çalışanı olması gerekiyor.
  • Şirketlere devlet garantisi altında kredi imkânı sunulacak.
  • Seyahat Garanti Fonu (Rejsegarantifonden) devlet garantisi kapsamı altına alındı. Sehayat Garanti Fonu, iptal edilen seyahatler nedeniyle zor durumda kalan acentelere ekonomik destek verecek.
  • İşsizlere ek olarak 3 ay daha işsizlik maaşı verilebilecek. Mart, Nisan ve Mayıs ayları, 2 yıllık işsizlik maaşı dönemi içinde sayılmayacak. Hastalık Maaşı (Malûl aylığı) alanlara yönelik kurallarda esneklik sağlanacak.
  • Öğrencilerin iki ay ekstra ‘SU-lån’ diye adlandırılan, eğitim kredisi almasına imkân verilecek.