Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Jyllands-Posten gazetesinde yayımlanan bir çizimde, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili Çin bayrağındaki 5 yıldız yerine virüs sembolleri kullanılmasını savundu.

Başbakan Frederiksen, Danimarka Parlamentosunda konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pekin yönetiminin Jyllands-Posten ve çizer Niels Bo Bojesen’den özür talep etmesini değerlendiren Frederiksen, “Danimarka’da sadece ifade özgürlüğü değil hiciv çizimleriyle de çok güçlü bir geleneğimiz var ve bu gelecekte de sürecek. Bu bilinen bir Danimarka geleneği, değiştirmeyi düşünmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Frederiksen, “Danimarka ve hükümet tarafından söyleyebileceğim tek şey, Danimarka’da ifade özgürlüğü var ve çizerler için de geçerli.” diyerek Çin’in resmi olarak talep ettiği özür isteğine, resmi şekilde cevap verdiğini aktardı.

Jyllands-Posten, Çin’i kızdırdı

Danimarka’da 30 Eylül 2005’te Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürler yayımlayan ve İslam dünyasında büyük öfkeye neden olan Jyllands Posten gazetesi, dünkü sayısındaki çizimde, Çin’in tepkisini çekti.

Gazetenin dünkü sayısında yayımladığı çizimde, Çin bayrağında kırmızı zemin üzerinde sol üst köşede büyük yıldızın etrafındaki dört küçük yıldız yerine yeni tip koronavirüsün sembolüyle değiştirildiği görülüyor.

Gazetedeki çizimin ardından, Çin’in Kopenhag Büyükelçiliğinin internet sitesindeki açıklamada, Çin’in gazetede çıkan söz konusu çizimden ötürü “çok öfkeli olduğu” açıklandı.

Büyükelçilik, “Jyllands-Posten gazetesi ve çizer Niels Bo Bojesen”den özür dilemesini talep etti.