Danimarka, 15 Haziran’dan itibaren sınırlarını Almanya, Norveç ve İzlanda’dan gelecek turistler için açma kararı aldı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Başbakanlık Ofisi Aynalı Salon’da yaptığı basın toplantısında, Danimarka’nın 15 Haziran’dan itibaren Almanya, Norveç ve İzlanda’dan gelecek turistlere izin vereceğini ancak komşu İsveç’ten geleceklerin beklemesi gerektiğini açıkladı.

Frederiksen, Danimarka’nın sınırlarını kademe kademe açacağını ve ikinci kademede ise İsveç ve Finlandiya ile diğer Şengen ülkeleri ve İngiltere’ye sınırların açılacağını bildirdi.

Basın toplantısında söz alan Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise, Danimarka’dan, 31 Ağustos’a kadar Almanya, Norveç ve İzlanda dışındaki ülkelere seyahat edilmemesi yönünde tavsiyede bulunduklarını söyledi.

Kofod, tavsiyeye uymayarak, örneğin İsveç ya da Türkiye’ye gideceklerin, Danimarka’ya dönüşte 14 gün boyunca evlerinde karantinada kalmaları gerektiğini söyledi.

Frederiksen ve Kofod’un açıklamaları sonrası, yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçilerin de izinlerini Türkiye’de geçirebilme şansı azalmış oldu.

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuş olmaması durumunda, Almanya’dan Türkiye’ye seyahat kısıtlamaması uygulanmaz ise izincilerin Türkiye’ye Almanya üzerinden gitme imkânı bulunuyor.