Danimarka’da 29 cami ile ülkenin en büyük İslami kuruluşu olan Danimarka Türk Diyanet Vakfı’na (DTDV) bağlı camilerin çoğunda bu yıl ilk defa bayram namazı kılındı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle Ramazan Bayramı’nda bayram namazı birçok camide kılınmamıştı.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Kopenhag Kocatepe Camii cemaati bayram namazını kiralanan Bülowsvejshallen Spor Salonu’nda kıldı. Vatandaşlar, dün dezenfekte edilen spor salonunda beraberinde getirdikleri seccadelerde namaz kıldı, spor salonu içinde de belirlenen mesafe kuralına uyularak saf tutuldu.

Danimarka İslam Toplumu (DİT) çatısı altında faaliyet gösteren camilerde de bayram namazı, Covid-19 tedbirlerine uyularak kılındı.

Danimarka İslam Kültür Merkezleri Birliği’ne bağlı Kopenhag Fatih Camii cemaati, bayram namazını Kopenhag yakınlarındaki Glostrup kasabasında faaliyet gösteren Nazar Düğün Salonu’nda kıldı. Hutbe Danca ve Türkçe olarak okundu. Namazdan sonra cemaate çorba ikram edildi.