Danimarka’da, yeni tip koronavirüs (Covid-19) kapsamında 11 Mart’ta alınan kararla birlikte kapalı tutulan bazı iş yerleri ve kamu kurumları Pazartesi gününden itibaren açılacak.

Danimarka Hükümetinin dün gece Folketing’de (Parlamento) temsil edilen partilerle yürüttüğü görüşmelerin ardından aldığı kararlara göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında 11 Mart’ta alınan kararla birlikte kapalı tutulan kuaförler, diş doktorları, sürücü kursları, masaj salonları, dövme klinikleri, fizik tedavi merkezleri ve bazı iş yerleri, mahkemeler, aile mahkemeleri, cezası kesinleşenlerin hapishanelerde ceza çekmeye başlaması ve araştırma merkezleri 20 Nisan’dan itibaren açılacak.

İşyerlerinin ve kamu kurumlarının açılabilmesi Covid-19’un yayılmasını önlemek için yetkililer ve sektör temsilcilerinin alacağı bir dizi kuralları yerine getirmesi gerektiği kaydedildi. Kuralların daha sonra açıklanacağı bildirildi.

Devlet Serum Enstitüsü’nün önerisi üzerine, restoranlar ve kafeler ve bazı eğitim kurumları kapalı tutulmaya devam edecek.