Danimarka’da ilk Kovid-19 aşısı, ülkenin 3’üncü büyük şehri Odense’deki Doğu Yaşlı Bakımevi’nde (Ældrecenter Øst) yaşayan eski üniversite hocası 79 yaşındaki Leif Heiselberg’e yapıldı.

Aşının yapılmasının ardından basına açıklamalarda bulunan Heiselberg, “Çok yakında içinde bulunduğum bu durumdan kurtulacağım için ve belki yeniden torunlarımın yanaklarından öpebileceğim için çok mutluyum.” dedi.

Kovid-19 salgınından dolayı, Danimarka genelinde yaşlı bakım evlerine ziyaretler kısıtlanmıştı.

Heiselberg, bakım evine ziyaretlerin yasak olması nedeniyle bakım evinin çitlerinin dışında kalan ziyaretçileriyle bağırarak iletişim kurduklarını söyledi.

İlk teslimatta 9 bin doz 750 aşı

Kovid-19 aşısı yaptırmanın zorunlu olmadığı Danimarka’da ilk aşılar, risk grubunda olan yaşlı bakım evleri sakinlerine ve sağlık personeline teklif edilecek.

İlk etapta Pfizer/BioNTech tarafından 9 bin 750 doz aşının teslim edildiği Danimarka’ya yarın 38 bin doz aşı daha teslim edilecek. Sonraki haftalarda ise Danimarka’ya, Pfizer/BioNTech tarafından her hafta 48 bin doz aşının teslim edilmesi bekleniyor.

AB anlaşmasıyla Pfizer/BioNTech tarafından 2 milyon doz aşı garantileyen Danimarka’nın, aynı firmadan ekstra olarak 2.6 milyon doz aşı daha garantilediği ve ülkenin toplamda 4.6 milyon doz Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı satın alacağı kaydedildi.

Danimarka’nın tercihi Johnson & Johnson

Danimarka, 5.6 milyon doz ile en fazla Kovid-19 aşısını ABD menşeili Johnson & Johnson firmasından sipariş verdi.

Danimarka’nın aşı satın alacağı firmalar ve doz adetleri şöyle:

Astra Zeneca (İngiltere & İsveç): 2.6 milyon doz

Sanofi-GSK (Fransa & İngiltere): 2 milyon doz

Johnson & Johnson (ABD): 5.6 milyon doz

Pfizer/BioNTech (ABD & Almanya): 2 milyon doz (+ Ekstra 2.6 milyon doz)

Moderna (ABD): 1 milyon doz

CureVac (Almanya): 2.6 milyon doz