Cemaat bağlantısı bulunmayan Danimarka’nın ilk özel gazetesi Haber arşivini açtı.

Danimarka’nın önde gelen gazeteleri Politiken ve Ekstra Bladet’i bünyesinde bulunduran Politikens Hus tarafından Cengiz Kahraman ve Sadi Tekelioğlu yönetiminde 2002’de yayımlanmaya başlayan Haber Gazetesi, yayımlandığı 2014 yılına kadar süre içerisindeki basılı gazete arşivini internet üzerinden kullanıma sundu.

İskandinavya Gazete’ye açıklamalarda bulunan Haber Gazetesi’nin Sadi Tekelioğlu ile birlikte kurucularından ve genel yayın yönetmenliği görevini üstlenen Cengiz Kahraman, Haber Gazetesi’nin 2004 yılına kadar Politiken bünyesinde yayımlandığını ardından ise Sadi Tekelioğlu ile birlikte kendisinin yayımladığını vurguladı.

Kahraman, “Danimarka’da bir ilki başardık. Amacımız burada yaşayan yurttaşlarımıza kendi anlayabilecekleri dilde Danimarka’dan haberleri anlatmaktı. Hayatında hiç gazete okumayan insanlara gazete okuma alışkanlığını kazandırdık.” dedi.

Haber Gazetesi’nin çok ilgi gördüğünü kaydeden Kahraman, “Gazetemiz üniversitelerde araştırma konusu oldu. Genç gazeteciler bizim sayemizde sanırım göçmen gruplarını özellikle de Türkiye kökenlileri tanıma olanağı buldular.” diye konuştu.

Arşivin büyük bölümünün Haber Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlandığını ve kalan kısmın da yayına hazırlandığını vurgulayan Kahraman, “Gazete arşivinin ilgilenen kişilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

2014 yılında baskısını durduran ve internet üzerinden yayınına devam eden Haber Gazetesi’ne, Danimarka Devlet Radyosu DR’de Türkçe haberleri hazırlayıp sunan Muttalip Abat, Milliyet Gazetesi Danimarka ve İskandinavya Temsilcisi İrfan Kurtulmuş, Hürriyet ve Doğan Haber Ajansı (DHA) Danimarka Temsilcisi Ünsal Turan da haberleriyle ve fotoğraflarıyla destek olmuştu.