Danimarka’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde yaklaşık 2 aydan beri toplu ibadete ara verilen camilerin çoğu bugün tekrar açıldı.

Danimarka’da, normalleşme süreci kapsamında cami ve kiliseler sosyal mesafe kurallarına uyulması şartı ile yeniden toplu ibadete açıldı.

Ülkede, Türkiye’den gelen göçmenlerin en büyük inanç toplumu örgütü Danimarka Türk Diyanet Vakfı ise camilerde kademeli bir açılış uygulanacağını, bu sebeple Cuma namazı vakitlerinde camilerin kapalı tutulmasına kararı verdiğini bildirdi.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı, bayram namazı ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

Bayram namazları cami ve müştemilatı imkan veriyor veya büyük bir salon kiralanarak tek seferde ve belirlenen kurallara uyularak eda edilebiliyorsa kılınacaktır. Aksi takdirde bu Ramazan bayram namazının eda edilmemesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

İskandinavya Gazete’ye açıklamada bulunan bazı cami derneklerinin başkanları, her 4 metrekareye bir kişi uygulaması nedeniyle, Bayram namazının da kılınamayacağını bildirdi.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı’nın açıklaması şöyle:

CAMİLERİMİZİ İBADETE AÇIYORUZ

Danimarka Hükümetinin açıkladığı plan çerçevesinde bazı tedbirlerin yumuşatılmasına binaen Danimarka Türk Diyanet Vakfı’na bağlı camileri bugün itibari ile ibadete açıyoruz.

Fakat, yine de bazı tedbirlerin hala devam ettirilmesinde fayda görüyoruz. Kademeli bir açılışın daha uygun olacağını düşünerek;

VAKİT NAMAZLARI

1. Camilerimiz bugünden itibaren 4m2’ye bir kişi sınırlaması ile vakit namazlarına açılacaktır. Yalnız 4 m2’ye bir kişi kuralının rahat bir şekilde uygulanabilmesi iin namaz kılınacak yerlerin tespiti yapılacak ve işaretlenecektir.

2. Camiye gelecek kişiler kendi seccadelerini getirecek ve namaz sonrası tekrar götürecektir. Seccade getirmeyenler için camiye girişte maske zorunlu olacaktır.

3. Camilerde elden ele dolaşabilecek tespih, Kur’an ve benzeri bütün mazlemeler kaldırılacaktır.

4. Her vakit öncesi ve sonrasında kapalı alanlar havalandırılacaktır. Ayrıca girişte ve gerekli alanlarda hijyen (dezenfektan) malzemelerinin bulundurulması sağlanacaktır.

5. El temasını mümkün olan ve en az seviyeye indirmek için bina içi kapılar açık tutulacak, ayakkabı çekecekleri kaldırılacak ve kapı kollarının düzenli olarak temizlenmesi sağlanacaktır.

6. Abdesthaneler kapalı tutulacaktır.

7. Camiye ait kapalı alanlarda nikah ve taziye gibi merasimlere izin verilmeyecektir.

8. Cami dışında 10 kişi üzeri toplanma yasağının devam ettiği hususu göz önünde bulundurulacaktır.

CUMA NAMAZLARI

1. Yaşlı cemaat yoğunluğu, henüz virüs riskinin yeterince azalmadığı düşüncesi ve namaza katılacaklara konulacak muhtemel sınırlama nedeni ile Cuma namazları ile ilgili açılışın biraz daha ertelenmesinin daha uygun olacağı değerlendirilmiştir.

2. Bu nedenle, kademeli bir açılışın daha uygun olacağı düşüncesi ile bir sonraki karara kadar Cuma namazı vakitlerinde camilerin kapalı tutulmasına devam edilecektir.

TERAVİH NAMAZI

1. Vakit namazları ile ilgili bütün tedbirler alınarak teravih namazlarının Ramazan’ın son 3 günü (Çarşamba, Perşembe ve Cuma) kılınması sağlanacaktır.

2. Yalnız tüm camilerimizde cemaatle teravih 8 rekat olacak eda edilecektir.

BAYRAM NAMAZI

1. Bayram namazları cami ve müştemilatı imkan veriyor veya büyük bir salon kiralanarak tek seferde ve belirlenen kurallara uyularak eda edilebiliyorsa kılınacaktır. Aksi takdirde bu Ramazan bayram namazının eda edilmemesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

KUR’AN KURSLARI

1. Her öğrenci arasında bir metre mesafe olması koşulu ile Kur’an kursları da bayramdan sonra eğitime başlayacaktır.

2. Sınıftaki öğrenci sayıları, gün içinde farklı sınıfların oluşturulması gibi tedbirler dernek yönetimi ile irtibat halinde hocalarımız tarafından alınacaktır.

LOKALLER

1. Bayram sonrasına kadar lokallerin kapalı tutulmasına devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

2. Dernek yönetimleri kendi sorumlulukları ile lokalleri açık tutabilir. Yalnız kişiler arasındaki mesafenin bir metre olması ve sürekli temizlik yapılması gibi tedbirleri göz önünde bulundurulacaktır.