Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında uçuşların iptal edilmesi nedeniyle Danimarka’da mahsur kalan ve Türkiye’ye dönmek isteyen ya da Türkiye’de mahsur kalan ve Danimarka’ya dönmek isteyen öğrenciler ile geçici süreliğine bu ülkelerde bulunanlar için özel uçak seferleri düzenlendi.

Türk Hava Yolları (THY) tarafından düzenlenen karşılıklı çartır (charter) seferinde Türkiye’den Danimarka’ya 134 kişi dönerken, Danimarka’dan ise Türkiye’ye 114 kişinin döndüğü öğrenildi.

Türkiye’den Danimarka’ya dönecek yolcular için, Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliği’nin farklı şehirlerden 5 tane otobüs organize ederek, Danimarka’ya dönecek yolcuları İstanbul Havalimanı’na ulaştırdığı kaydedildi.

Konuya ilişkin, Danimarka’nın Ankara Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TEKERLER HAVAYA – ve evinize hoşgeldiniz.

İstanbul’dan Kopenhag’a planlanan tarife dışı uçak, biraz önce 134 yolcusu ile birlikte havalandı. Uçak saat 11:15’de Kopenhag’a indiğinde, öncesinde tüm gece otobüs ile seyahat ettikleri için, birçok yolcu biraz yorgun olacaktır. Büyükelçilik, Türkiye’nin farklı bölgelerinden yolcuları İstanbul Havalimanı’na ulaştırmak için, 5 tane otobüs organize ederek bu yolculuğa eşlik etti. Bu gerekliliğin nedeni, Türkiye’deki mevcut sokağa çıkma yasağı. Her türlü seyahat kişiye özel seyahat izni gerektirmekte ve bu izinler kontrol noktalarında sorgulanmakta. Tüm bu nedenlerden, İstanbul’daki Danimarka Başkonsolosluğu bu sabah İstanbul Havalimanı’nda yolcuları karşıladığında, yüzlerde gülümseme vardı.”

Türkiye’ye dönen 114 kişi, 14 gün boyunca gözlem altında (karantina) tutulacak.