(Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Danimarka İslam Toplumu (DİT), 14’üncüsünü düzenlediği “Hutbe ve Müezzinlik Yarışması”nı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle çevrim içi olarak düzenledi.

Danimarka’da 6 camiyi çatısı altında bulunduran ve Kilise Bakanlığı tarafından tanınan “inanç toplumları” arasında yer alan Danimarka İslam Toplumu’nun, Kovid-19 döneminde camilerdeki kurslarına uzaktan çevrim içi olarak katılan gençler için yine çevrim içi olarak düzenlediği yarışmaya 15 yarışmacı katıldı.

(Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Katılımcılar farklı camilerden uzaktan görüntülü bağlanarak müezzinlik ve hutbe bilgi ve becerilerini, genel merkez binasında çevrim içi olarak performansları değerlendiren jüri heyetinin beğenisine sundu.

Türkçe ve Danca olarak okunan “Hutbe Yarışmasını”, Bröndby Camii öğrencisi 17 yaşındaki Adem Kerim Köse kazanırken, Odense’den Enes Aydemir ikinci, Tahir Seven ise üçüncü oldu. Birinci Adem Kerim Köse’ye, Umre seyahati hediye edildi.

Hutbe dalında birinci Adem Kerim Köse’ye (orta) ödülünü Bröndby Camii Dernek Başkanı Feridun Korkmaz (sağ 1) ve Bröndby Camii İmamı Can Muhammed Özer (sol 1) takdim etti. (Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

“Müezzinlik Yarışması”nı da yine Bröndby Camii öğrencisi Yusuf Mirsat Özdemir kazandı. Özdemir’e 1.500 kron (1.700 lira) hediye edildi. “Müezzinlik Yarışması”nda Odese’den Furkan Çevirici ikinci, Aarhus’tan Ensar Tekin ise üçüncü oldu.

Müezzinlik dalında birinci olan Yusuf Mirzad Özdemir’e (orta) ödülünü Bröndby Camii Dernek Başkanı Feridun Korkmaz (sağ 1) ve Bröndby Camii İmamı Can Muhammed Özer (sol 1) takdim etti. (Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Adem Kerim Köse İskandinavya TV’ye yaptığı açıklamada, 7 yaşından bu yana camiye geldiğini ve sık sık Cuma namazı kıldırdığını söyledi. Yusuf Mirsat Özdemir ise birinci olduğu için çok sevindiğini hedefinin büyüyünce daha iyi bir müezzin olmak olduğunu belirtti.

Öğrencilere puan veren jüride, DİT İrşad Başkanı Ahmet Bendeş, İlahiyatçı İsa Kuyucuoğlu, DİT Ayasofya Camii İmamı Hatibi Mehmet Ali Akgün yer aldı.

Jüri: DİT İrşad Başkanı Ahmet Bendeş (sol 3), İlahiyatçı İsa Kuyucuoğlu (sol 1), DİT Ayasofya Camii İmamı Hatibi Mehmet Ali Akgün (sol 2) (Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

“İman varsa imkân da var”

Yarışmayı ilk defa çevrim içi olarak gerçekleştirdiklerini aktaran DİT Eğitim Bölge Başkanı İbrahim Orhan Aras, İskandinavya TV’ye yaptığı açıklamada, 14 yıldır yarışmayı düzenlediklerine vurgu yaparak amaçlarının Danimarka’da bünyelerinde bulunan camiler için kendi imam ve müezzinlerini yetiştirmek olduğunu söyledi.

Danimarka İslam Toplumu (DİT) Eğitim Bölge Başkanı İbrahim Orhan Aras (Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Aras, “Başka ülkelerden imam getirmek, camilerdeki kurslarda öğrenim gören gençlerde sıkıntı oluşturuyor. Bu nedenle bulunduğumuz ülkenin kültürüyle ve diliyle yetişmiş çocuklarımıza biz kendimiz eğitim vererek yetiştirmek istiyoruz. Bunun için zamanında böyle bir çalışma başlatmıştık ve bugün de çok güzel neticeler aldık.” dedi.

Aras, Kovid-19 salgının ya da başka engellerin kendilerini Allah yolunda çalışmaktan engellemeyeceğini belirterek, “İman varsa imkân da var” dedi.

Danca hutbe kitleyi büyüttü

Bröndby Camii Dernek Başkanı Feridun Korkmaz ise Cuma namazı hutbelerinin Türkçe’nin yansıra Danca olarak da okunmasıyla Cuma namazlarına Türk cemaatin haricinde başta Pakistanlı ve Afganistanlı olmak üzere daha büyük bir kitlenin katıldığını söyledi.

Bröndby Camii Dernek Başkanı Feridun Korkmaz (Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

Camideki din görevlisinin Danca konuşabilmesinin camideki kurslara katılan çocuklar ve gençlere yönelik büyük bir artı olduğunu kaydeden Korkmaz, “Danca bilen hocamız göreve başladıktan sonra şunu gördük ki çocuklarla daha önce din konusunda anlaşamıyor muşuz. Onlara dini sadece ezberletiyormuşuz. Ancak Danca bilen hocamızın göreve başlamasının ardından çocuklarda bir değişiklik oldu, bunu açık ve net olarak gördük. Çocuklar Danca konuşabilen imam ile bilerek ve anlayarak İslam’ı öğreniyor.” diye konuştu.